BOK

Ek 16

[video]

Ek 13

[video]

Ek 12

Hayatımda ilk defa hiçbir şey yapmayı, düşünmeyi istemiyorum. 

Ek 07

Orijinalitesini yitirmiş sıradan biriyim.

Ey 11

sistemine sokayım gazi

allah belanı versin gazi!

Ey 08

Yaklaşık 4 yıl önceki küçücük minicik anıları hatırlıyorum durduk yere. Aferin bana aferin.

Ey 06

Beni meğersem kurtlar büyütmüş

Ağu 26

[video]

[video]

princessok:

sunshine-cafe:

@sunshine-cafe

X

voha

princessok:

sunshine-cafe:

@sunshine-cafe

X

voha

(Kaynak: , banjosandbibles gönderdi)

Ağu 24

[video]

Ağu 22

Evet artık adını biliyorsunuz ALS’nin. Temel tanımını da biliyorsunuz. Tebrikler! Evet ALS kas sisteminizin yavaş yavaş eriyip bittiği ama beyin fonksiyonlarını etkilemeyen bir hastalık. Evet ALS hastalarının iyi bakıldıkları taktirde kalan ömürleri 3-4 yıl değilde biraz daha uzun oluyor. Tebrikler bunları öğrendiniz. Peki bunları öğrenmiş olmanız, şu sıcak yaz günlerinde başınızdan aşağıya buz dolu kovalar boşaltmanız o insanların neler hissettiğini neler yaşadığını anlamanız için yeterli mi? Anlamasanız bile en azından o durumda olan insanlara bir katkıda bulunmanızı sağladı mı?

Size bir şey söyleyeyim mi başınızdan boşalttığınız o buz gibi sular o insanların hissettiklerinin yanında bir hiç. O insanlar öleceklerini biliyorlar.O insanlar geriye çok az bir vakitlerinin kaldığını biliyorlar. Sevdikleriyle birlikte iyi vakit geçirmeye çalışıyorlar ama her geçen saat bunu onlar için imkansız hale geliyor. Önce elleriniz, ayaklarınız istediklerinizi yapmamaya başlıyor, Yavaş yavaş yürürken tökezlenmeye başlıyorsunuz. Ellerinizi kullanamadığınız için işinizden ayrılmak zorunda kalıyorsunuz yada malulen emekli oluyorsunuz. Gelirinizi bir şekilde sağlarsanız şanslısınız sevdiklerinizle birlikte kalan ömrü onların yanında geçirebileceksiniz. Ama bu pek kolay olmuyor. Çünkü kas sisteminize yüz kaslarınız da dahil. Yani artık gülmek, çiğnemek gibi basit hareketleri bile yapmakta zorlanıyorsunuz. Küçük kızınızı korkutmamak için onunla oyunlar oynamaya çalışıyorsunuz. Bir süre sonra bu da elinizden gidiyor. Çünkü artık konuştuklarınız anlaşılmaz hale geliyor. Çevrenizdekilerle zar zor elinizde tutabildiğiniz kalemlerle kağıtlara kısa komutlar yazarak anlaşıyorsunuz. Gün geliyor artık hareket edemiyorsunuz. Yutkunamıyorsunuz. Gülemiyorsunuz. Elinizde dua etmekten başka hiçbir şey kalmıyor. Dua ediyorsunuz. Sevdikleriniz için. Dua ediyorsunuz biran ölebilmek için. Öleceksiniz ki bitsin bu çile. Öleceksiniz ki sevdikleriniz sizi bu şekilde daha fazla görmeyecek. Öleceksiniz ki küçük kızınız sizin sadece sağlıklı hallerinizi hatırlayacak. 

Anlamıyorsunuz. O buz dolu kovalar başınızdan düştüğünde anlayamıyorsunuz. O insanlar hissediyor. O insanlar kaslarının eriyip tükendiklerini acı çekerek hissediyorlar. Her bir dokunun zamanla eriyişi onlara acı veriyor. O insanlar son kalan 3-4 sene boyunca hep acı çekiyorlar. O son dakikaya kadar beyinleri berrak bir şekilde acıyı hissederek yaşıyorlar. 

Anlamıyorsunuz. ALS li birisini kaybetmenin ne demek olduğunu anlamıyorsunuz. Karşınızda bir yıl önce sapasağlam olan kişinin bu kadar kısa bir sürede nasıl öylece eriyip bittiğini anlayamıyorsunuz. Her geçen gün gözlerindeki yakarışı acıyı anlayamıyorsunuz. Baktıkları her insana son defa baktıklarını anlayamıyorsunuz. Bir gün öleceklerini bilirken o güne hazırlanamamanın nasıl bir şey olduğunu anlamıyorsunuz. Sevdiğiniz bir insanın biran önce ölmesi için dua etmek ne kadar acı veriyor anlayamıyorsunuz. 

Kovalar dolusu suyu başınızdan aşağı dökmeniz güzel. İnsanların bir anda bu hastalık hakkında bilgi edinmeleri güzel fakat o kovaları boşa akıtmak yerine bağışta bulunsanız keşke. Keşke tedavisi olmayan bu hastalıktan kurtulmak için eliniz birazcık cebinize gitse. Keşke..

Huzur içinde uyu. Seni seviyoruz. 
Hayatını ALS yüzünden kaybetmiş bütün hasta ve hasta yakınları adına,
Saygılarla…

Ağu 21

Uykum geldi ama hala bayılmadım. Bir günlük müydü etkin? meh..

Ağu 20

saat 23:00’de aldım saat kaçta bayılıcam bakalım.